Καλωσόρισες επισκέπτη!!

Αρίθμηση (προσοχή!) φύλλων όχι σελίδων

Βοήθεια - Προβλήματα - Ερωτήσεις σχετικές με το Writer

Αρίθμηση (προσοχή!) φύλλων όχι σελίδων

Δημοσίευσηαπό aantonis » Πέμ 03 Δεκ 2009, 8:45 pm

Την ερώτηση αυτή μου την έκανε μία συμβολαιογράφος:
Είναι δυνατόν το Writer να εισάγει αρίθμηση στα φύλλα ενός πολυσέλιδου εγγράφου π.χ. στην 1η σελίδα να εμφανίζει στην κεφαλίδα Φύλλο 1, στην 3η σελίδα Φύλλο 2, στην 5η σελίδα Φύλλο 3 κ.ο.κ.
Προσωπικά δεν γνωρίζω πως μπορεί να γίνει αυτό. Αν γνωρίζει κάποιος ευχαριστώ εκ των προτέρων.
aantonis

Δημοσ.: 10
Εγγραφη: Παρ 07 Νοέμ 2008, 5:08 pm

Re: Αρίθμηση (προσοχή!) φύλλων όχι σελίδων

Δημοσίευσηαπό pkst » Παρ 04 Δεκ 2009, 2:19 pm

Δεν είναι δύσκολο απλά χρειάζεται μια μικρή εξοικείωση με τα πρότυπα σελίδων, και αλλαγή του πρότυπου σελίδας σε κάθε σελίδα που δεν θέλει να εμφανίζεται ο αριθμος.
Διαδικασία:

Για να ορίσετε ένα νέο πρότυπο σελίδας
1.Επιλέξτε Μορφή - Πρότυπα και μορφοποίηση
2.Κάντε κλικ στο εικονίδιο Πρότυπα σελίδων.
3.Στη λίστα των προτύπων σελίδας, επιλέξτε το Προεπιλογή και ύστερα κάνε κλικ στο Νεο πρότυπο από επιλογή.
4πληκτρολογήστε ένα όνομα στο πεδίο Όνομα (π.χ nopage) και πατήστε ΟΚ .

Μετά θα εφαρμόζει το nopage πρότυπο σελίδας μέσω της χειροκίνητης αλλαγής σελίδας και θα επιλέγει συγχρόνως αλλαγή αριθμυ σελίδας (ο οποίος θα συμβαδίζει με τον αριθμό φύλλου - δηλαδή μετά 1,2,3,4,5 κοκ).
Τέλος θα προσθέσει την κεφαλίδα προεπιλογή και εισαγωγή αριθμού σελίδας , και οι αριθμοί σελίδας θα εμφανιστούν μόνο στις σελίδες που ειχαν το πρότυπο προεπιλογή (ενω στο nopage δεν θα εμφανίζεται τίποτα)

Η πιο πρακτική λύση είναι να δημιουργήσει ένα πρότυπο εγγράφου με αυτές τις επιλογές και να το χρησιμοποιεί στα συμβόλαια που θέλει (παράδειγμα προτύπου εδω: http://files.opengr.net/sheetnumbering.ott )
pkst
Site Admin

Δημοσ.: 190
Εγγραφη: Πέμ 27 Μαρ 2008, 6:48 pm

Δημοσίευσηαπό aantonis » Παρ 04 Δεκ 2009, 6:48 pm

Σίγουρα κάτι γίνεται. Όμως κάτι μου πάει στραβά με τις κενές σελίδες που εισάγονται αυτόματα χωρίς να τις ζητήσω. Υπάρχει λύση ώστε να μην εμφανίζονται αυτόματα κενές σελίδες μέσα σε ένα π.χ. συμβόλαιο την ώρα της συγγραφής;
Ευχαριστώ για όλα!
aantonis

Δημοσίευσηαπό aantonis » Δευτ 07 Δεκ 2009, 1:00 pm

Μήπως για ευκολία χρήσης θα μπορούσε κάποιος βαθύς γνώστης του OpenOffice.org να δημιουργήσει ένα νέο πεδίο κάτω από το μενού Εισαγωγή/Πεδία το οποίο να ονομαστεί αρίθμηση φύλλων και να μας βοηθήσει να το ενσωματώσουμε στο Writer; ή σε τελική ανάλυση να υπάρξουν οδηγίες για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Απλά νομίζω ότι είναι κάτι απλό, αλλά δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να προχωρήσω. Ευχαριστώ!
aantonis

Δημοσίευσηαπό Phantomas » Δευτ 07 Δεκ 2009, 1:35 pm

Μα ήδη υπάρχουν οι επιλογές Εισαγωγή → Πεδία → Αριθμός σελίδας και Εισαγωγή → Πεδία → Καταμέτρηση σελίδων ...
Αυτά που είπε παραπάνω ο pkst δεν σε κάλυψαν; Αν όχι εξήγησε μας τι ακριβώς θες να κάνει αυτή η νέα επιλογή που λες. :)
Εικόνα
Phantomas

Δημοσ.: 32
Εγγραφη: Τρί 28 Οκτ 2008, 12:25 am

Δημοσίευσηαπό pkst » Δευτ 07 Δεκ 2009, 8:34 pm

aantonis έγραψε:Μήπως για ευκολία χρήσης θα μπορούσε κάποιος βαθύς γνώστης του OpenOffice.org να δημιουργήσει ένα νέο πεδίο κάτω από το μενού Εισαγωγή/Πεδία το οποίο να ονομαστεί αρίθμηση φύλλων και να μας βοηθήσει να το ενσωματώσουμε στο Writer; ή σε τελική ανάλυση να υπάρξουν οδηγίες για το πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Απλά νομίζω ότι είναι κάτι απλό, αλλά δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να προχωρήσω. Ευχαριστώ!

Υπάρχουν ήδη σαν addons τα http://extensions.services.openoffice.o ... pagination (και το http://extensions.services.openoffice.org/project/Pager )
pkst
Site Admin

Δημοσ.: 190
Εγγραφη: Πέμ 27 Μαρ 2008, 6:48 pm

Δημοσίευσηαπό aantonis » Τετ 09 Δεκ 2009, 7:48 pm

Παιδιά ευχαριστώ ειλικρινά για όλες τις συμβουλές σας. Αυτό που ψάχνω είναι πως θέλω αν π.χ. υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας ενός νέου πεδίου κάτω από το μενού Εισαγωγή/Πεδία το οποίο να ονομάζεται Αριθμός Φύλλου και με το οποίο πεδίο αν το εισάγω στην κεφαλίδα ή το υποσέλιδο στην πρώτη σελίδα ενός εγγράφου, καθώς γράφω και περνάω από σελίδα σε σελίδα να τοποθετεί αρίθμηση συνεχόμενη αυτόματα στις μονές σελίδες τους αριθμούς 1,2,3,... κ.λπ. χωρίς να τοποθετεί αρίθμηση στις κεφαλίδες ή τα υποσέλιδα των ζυγών σελίδων. Απλά αν μπορούσε να γίνει θα ήταν πολύ χρήσιμο για συμβολαιοφράφους, δικαστικούς, δικηγόρους και δεν ξέρω για ποιούς άλλους. Ευχαριστώ και πάλι για όλα.
aantonis

Δημοσίευσηαπό Curius » Δευτ 08 Φεβ 2010, 12:37 am

αυτό που λέει ο aantonis είναι η αυτόματη μορφοποίηση με τις εξής επιλογές...
1. Αυτόματη εισαγωγή κεφαλίδας/υποσέλιδου πρώτης σελίδας
2. Εισαγωγή κεφαλίδας/υποσέλιδου μονής/ζυγής σελίδας

Το word το έχει ωσ εξής: Κεφαλίδες/Υποσέλιδα> \Διαφορετική στην πρώτη σελίδα
\Διαφορετικές μονές & ζυγές σελίδες

Πραγματικά ένα τέτοιο μενού θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο διότι ιδίως στα νομικά έγγραφα η σελιδοποίηση δεν γίνεται κατά σελίδα αλλά κατά φύλλο στην κεφαλίδα κάθε μονής σελίδας πλην της πρώτης.
αυτή τη στιγμή με τα πρότυπα ως αρχάριος στο οπενοφις δεν βγάζω άκρη.
Curius

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Δευτ 08 Φεβ 2010, 12:13 am

Επιστροφή στην Writer

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης